2023-06-21

SPŁYW KAJAKOWY 14-16 CZERWCA 2023R.

W dniach 14-16 czerwca uczniowie naszego liceum uczestniczyli w spływie kajakowym. Organizatorem wyjazdu był p. Michał Kosiński. Spływ odbywał się po rzece Brdzie. Pierwszy etap stanowił odcinek o długości 9 km od Starej Brdy do Żołny. Początki były trudne, ponieważ trzeba było nauczyć się sterować kajakiem, co w parze nie jest łatwe i wymaga umiejętności współpracy. Sytuacji nie ułatwiał niski stan wody. Niemniej wszyscy szczęśliwie i z uśmiechem na twarzy dopłynęli do miejsca noclegu. Na miejscu należało przygotować się do noclegu – rozbito namioty, zdobyto drewno na ognisko, które płonęło całą noc (dzięki Radkowi Dorochowi). A skąd wrzątek? Ugotowany w czajniczku nad ogniskiem.

Kolejnego dnia po porannej toalecie i śniadaniu ponownie zwodowano kajaki, by stąd podziwiać piękno przyrody, delektować się szumem wody i przepiękną roślinnością oraz przywitać się z rodziną łabędzi. Napędziły trochę strachu, ale okazały się bardzo pokojowe i  towarzyszyły wycieczkowiczom już do końca drogi. Wody było więcej niż poprzedniego dnia, a i prowadzenie kajaków nie było już wyzwaniem. Po dwunastu kilometrach został osiągnięty kolejny punkt przystankowy w Nowej Brdzie, tam rozbito namioty. Popołudnie uczestnicy spływu spędzili relaksując się przy ognisku, chętni kąpali się w rzece.

Ostatni dzień to już tylko 3 km szlaku wodnego, ale bardzo pięknego, bo prowadził on przez rezerwat Przytoń, obszar w którym działalność człowieka jest ograniczona do niezbędnego minimum, więc na podróżujących czekały różne przeszkody np. powalone kłody. Dzięki współpracy i wzajemnej pomocy wszyscy szczęśliwie dopłynęli do końcowego punktu spływu.

Wyprawa zakończyła się pysznym obiadem w miejscowości Swornegacie. Po posiłku czekała już tylko podróż pociągiem do Torunia. Do domu wszyscy wrócili z bagażem nowych doświadczeń i umiejętności, które zapewne będą dobrą nauką na przyszłość.

 

Więcej zdjęć w albumie Spływ kajakowy 14-16 czerwca 2023

Partnerzy