2020-11-30

Światowy Dzień AIDS

Czym jest Światowy Dzień AIDS?

Światowy Dzień AIDS już od 1988 r. odbywa się 1 grudnia każdego roku i jest okazją dla ludzi na całym świecie, aby zjednoczyć się w walce z HIV, pokazać, że osoby zakażone nie są i nie powinny być dyskryminowane, a także upamiętnić osoby które zmarły w wyniku powikłań AIDS. W tym dniu ludzie wyrażają solidarność z osobami zakażonymi poprzez przypięcie symbolicznej czerwonej kokardki.

Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, jeśli prowadzi życie seksualne lub ma kontakt z zakażoną krwią może nabyć zakażenie HIV. Warto o tym pamiętać i przyznać się samemu przed sobą: czy mogłem być narażony na zakażenie HIV?

Należy zwrócić uwagę, że tylko w określonych warunkach może dojść do zakażenia. To sprawia, że zwykłe kontakty towarzyskie (np. rozmowa, podanie dłoni, korzystanie ze wspólnych przedmiotów) z osobą zakażoną HIV nie powodują zakażenia.

Na świecie każdego dnia zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W większości są to osoby młode.

Jak zapobiec zakażeniom HIV?

Nie istnieje szczepionka na AIDS/HIV. Jedynie znajomość dróg rozprzestrzeniania się i stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia pozwalają na szczęśliwe życie – bez lęku, bez HIV.

 

Tekst: p. Grażyna Kostyra- pielęgniarka szkolna

Partnerzy